Prvi pregled
Nekim trudnicama prvi pregled u trudnoći ujedno je i prvi ginekološki pregled uopće. Stoga uvijek izaberite ginekologa koji je pristupačan, jednostavan, strpljiv i koji će za vas moći odvojiti onoliko vremena koliko vi želite. Prvi pregled nije važan samo zbog daljnjeg praćenja vaše trudnoće. Gotovo svim ženama on predstavlja nešto posebno – to je dan koji može promijeniti vaš život, jer sada znate da ćete postati mama. Prvi pregled ćete obaviti s dva, dva i pol mjeseca trudnoće. Njegovo trajanje je nešto dulje a uključuje: anamnezu, opći pregled, ginekološki pregled, određivanje termina porođaja, laboratorijske pretrage te planiranje sljedećih kontrola i pretraga. Pregled uključuje: mjerenje tjelesne visine i težine, krvnog tlaka i davanje uzorka mokraće. Ginekološkim pregledom utvrđuje se stanje vrata maternice, rodnice, jajnika, jajovoda i same maternice. Najvažnije je odrediti veličinu maternice te promjene na vratu maternice. Na prvom pregledu ćete saznati i termin porođaja.
Anamneza
Anamneza je uzimanje podataka o pacijentu. Ona nesvjesno počinje već trenutkom upoznavanja s vašim ginekologom. Dakle, prilikom vašeg prvog susreta, liječnik upisuje vaše ime i prezime, datum i godinu vašeg rođenja. U ugodnom razgovoru prisjetit ćete se raznih podataka o sebi i svojoj obitelji, tako da liječnik lako uoči postoje li kakvi rizični čimbenici za vas i vašu trudnoću.
Nakon prvog pregleda, ostali su obično kraći i na njima se uvijek prati vaše tjelesno i psihičko prilagođavanje na trudnoću te stanje djeteta. Učestalost pregleda ovisi o tome je li trudnoća uredna ili složenija.
Kod uredne trudnoće kalendar pregleda izgleda ovako:
- do 28. tjedna trudnoće – jednom mjesečno, u tom razdoblju potrebno je učiniti dva do tri ultrazvučna pregleda u pravilnim razdobljima od 6 tjedana
- od 29. do 36. tjedna trudnoće – svaka 3 tjedna, u tom razdoblju dovoljan je jedan ultrazvučni pregled,
- od 37. do 40. tjedna trudnoće – jednom tjedno, potrebno je učiniti ultrazvuk da se odredi stav djeteta i izračuna porođajna težina,
- od 40. tjedna do porođaja – dva puta tjedno.
Ukoliko liječnik utvrdi da postoje rizici za vas i dijete, tada će vam vjerojatno preporučiti učestalije kontrole.
Prilikom svake kontrole u ginekološkoj ordinaciji, obavit ćete niz pretraga: mjerenje težine, mjerenje krvnog tlaka, odredit će se ima li u mokraći nalaza bjelančevina ili(i) šećera, poslušat će se ili ultrazvučno prikazati srce čeda tako da ga i vi vidite ili čujete kako kuca. Svaki pregled i njegovi rezultati bit će zapisani u vašu trudničku knjižicu.
Posebne pretrage
Krvna slika se ponavlja u 1. i 3. tromjesečju.
Na početku trudnoće određuje se krvna grupa i Rh faktor.
U drugoj polovici trudnoće OGTT (oralni test tolerancije glukoze = test opterećenja šećerom) zbog otkrivanja šećerne bolesti u trudnoći.
Laboratorijski testovi iz urina mogu ukazati na pojavu šećera, bjelančevina ili bakterija u urinu, a kulturom urina može se izolirati i uzročnik infekcije.
Papanicolaou test (PAPA test) koji se uzima s vrata maternice i rodnice prilikom pregleda, u najranijoj fazi može otkriti infekciju ili zloćudne promjene na tom dijelu maternice.
Bakteriološke pretrage (bris vrata maternice) na spolno prenosive bolesti.
Dio genetskog testiranja: određivanjem hormona u krvi trudnica i prema njihovoj razini (korionski gonadotropin, alfa fetoprotein i estradiol, tzv. “triple test”) procjenjuje se rizik od rađanja mongoloidnog djeteta.
Analiza plodove vode koja se dobije punkcijom (amniocentezom) u ranoj trudnoći, od 12. do ¬20. tjedna trudnoće kod trudnica starijih od 37 godina ili onih koje imaju opterećenu obiteljsku ili osobnu anamnezu na vrijeme se može otkriti genetska malformacija čeda i na taj način spriječiti rađanje djeteta s kromosomskom bolešću. Genetsko ispitivanje može se provesti i ranije, od 6. do 11. tjedna trudnoće, uzimanjem tkiva buduće posteljice: biopsija korionskih resica ili kasnije, od 20. tjedna trudnoće uzimanjem dijela posteljice ili direktno krvi čeda punkcijom krvi pupkovine.
Ostale indikacije za amniocentezu jesu:
1) određivanje stanja ploda u raznim patološkim trudnoćama,
2) određivanje zrelosti ploda također u raznim patološkim trudnoćama.
Amnioskopija je optička metoda kojom se procjenjuje izgled plodnih ovoja i plodne vode u posljednjim tjednima trudnoće. Postupak je jednostavan, neagresivan, a može se izvoditi ambulantno. Za izvođenje je potrebno imati tubus, kao i izvor hladnog svjetla kojim se osvjetljavaju plodovi ovoji i plodna voda. Prema izgledu plodne vode može se približno odrediti trajanje trudnoće, dokazati ili isključiti prenošenje, kao i ugroženost djeteta u slučaju kada je plodova voda mekonijska, odnosno zeleno obojena. Nedostatak plodne vode nalazi se u raznim patološkim stanjima, a najčešće kod kronične placentne insuficijencije, hipertenzivne bolesti majke ili prenošenosti trudnoće.
prof. dr. sc. Josip Djelmiš
prof. dr. sc. Marina Ivanišević
Danko Bljajić, dr. med.